Ateny starożytne

Ateny starożytne

Dostępność

Codziennie

Oglądalność

23628
Polski pilot
Autorski program zwiedzania
Możliwość rezygnacji
Ubezpieczenie OC
Kameralność
Bezpośredni organizator
8 godzin zwiedzania
Polska grupa zwiedzających

Opis wycieczki

W dzisiejszym świecie można znaleźć wiele pięknych miast, ale to Ateny są kolebką demokracji, kolebką cywilizacji, można używać wielu wielkich słów na określenie tego miasta  i na pewno będą one prawdziwe. To tutaj w V w. p.n.e. powstała najwspanialsza budowla wszech czasów Partenon. Tutaj po Agorze Greckiej przechadzali się Sokrates, Platon i Arystoteles, wielcy tragicy Ajschylos, Sofokles i Eurypides rywalizowali między sobą podczas konkursów teatralnych – agon – w teatrze Dionizosa u stóp Akropolu.

To tutaj Hadrian, Cesarz Rzymski zakochany w Atenach,  zbudował wspaniałą bibliotekę i świątynię Zeusa Olimpijskiego, w zamian za co ludność Aten, w podzięce postawiła mu łuk triumfalny – zwany Łukiem Hadriana. Ale Ateny to nie tylko starożytność; XV-wieczny Meczet Zdobywców na terenie Agory Rzymskiej  i Meczet Tzistarakisa na Monastirakach to świadectwa prawie 400- letniej okupacji tureckiej, zakończonej powstaniem w 1821 r. Plaka – historyczna dzielnica Aten, Parlament i Grób Nieznanego Żołnierza to już historia nowożytna, równie burzliwa jak ta sprzed wielu, wielu wieków i którą się z Państwem z pewnością podzielimy.

Naszą Ateńską przygodę rozpoczniemy – po spotkaniu się z państwem w miejscu zbiórki – od obejrzenia ruin Świątyni Zeusa Olimpijskiego – największej świątyni w starożytnej Grecji, zbudowanej przez cesarza Hadriana na fundamentach położonych przez tyrana Pizystrata w VI w. p. n.e. – i Łuku Hadriana oddzielającym stare miasto greckie od nowego, zbudowanego przez cesarza Hadriana.

Idąc w kierunku świętego wzgórza zobaczymy Pomnik Lizykratesa, jedyny zachowany pomnik upamiętniający zwycięstwo chóru chłopięcego sponsorowanego przez obywatela ateńskiego Lizykratesa w trakcie obchodów święta Dionizosa.

U stóp Akropolu zobaczymy między innymi Teatr Dionizosa – jeden z najważniejszych teatrów w starożytności, wzór i prototyp dla wszystkich późniejszych teatrów greckich. Swoje sztuki wystawiali tu najwięksi greccy twórcy Ajschylos, Sofokles, Eurypides i Arystofanes.

Nieco dalej położone są ruiny sanktuarium poświęconego synowi boga Apolla Asklepiosowi, któremu przypisywano nadzwyczajne zdolności terapeutyczne, magiczny dar uzdrawiania chorych a nawet sztukę wskrzeszania zmarłych.

Stąd tylko krok do najpiękniejszego, najwspanialszego i największego starożytnego odeonu. Zbudowany na południowo-zachodnim stoku Akropolu przez Heroda Attyka, który w ten sposób chciał uczcić pamięć swojej ukochanej, zmarłej małżonki Aspasii  Regilli.

Na Akropol Ateński wejdziemy przez Propyleje – monumentalną budowlę, bramę z kolumnami, przez którą prowadzi droga do temenosu- świętego miejsca.  Mimo że budowla nigdy nie została dokończona, stała się wzorcem dla podobnych konstrukcji w całym świecie greckim.

Na prawo od Propylejów, w południowo-zachodniej części wzgórza możemy podziwiać maleńką świątynię Ateny Nike Bezskrzydłej. Według legendy Ateńczycy oderwali bogini skrzydła, aby już na zawsze pozostała w mieście.

Na szczycie świętego wzgórza czeka na nas największa i najświetniejsza budowla Akropolu – Partenon, arcydzieło architektury klasycznej.  Świątynia miała podkreślać siłę i potęgę Aten, wzniesiona była przez najlepszych architektów Iktinosa i Kallikratesa, a autorem wszystkich rzeźb był Fidiasz i jego uczniowie. We wnętrzu świątyni znajdowała się 12-metrowy posąg bogini Ateny ze złota i kości słoniowej.

Naprzeciwko Partenonu dumnie stoi Erechtejon. Świątynia zbudowana na cześć legendarnego króla Erechtejosa, założyciela Akropolu, poświęcona Posejdonowi i Atenie, a także wszystkim innym bóstwom obecnym na Akropolu od najdawniejszych czasów.

Schodząc ze świętego wzgórza udamy się w kierunku wzgórza Aresa – Areopagos. W starożytności na tej skale, znajdował się jeden z najważniejszych ośrodków miasta – siedziba Najwyższej Rady, która przez długi okres czasu sprawowała najwyższą władzę polityczną i sądowniczą w Atenach, ale było to także miejsce publicznych zgromadzeń Ateńczyków, tu prowadzono dysputy filozoficzne, tu przemawiali znani mówcy i retorzy.

Droga Panatenajska wyprowadzi nas z agory na Monastiraki, dzielnicę Aten gdzie starożytne ruiny przeplatają się ze świątyniami chrześcijańskimi oraz z tureckimi meczetami, a każda z budowli, choć jest symbolem innego kręgu kulturowego, wydaje się tu mieć swoje należyte miejsce. Nie da się tutaj przejść obojętnie obok Agory Rzymskiej i Biblioteki Hadriana.

Nadszedł czas na lunch w tradycyjnej greckiej tawernie, miejscu spotkań Ateńczyków, wiedzących gdzie dobrze i smacznie zjeść.

Po lunchu zapraszamy na spacer po najbardziej urzekającej dzielnicy Aten – Place. O jej charakterze decydują przede wszystkim wąskie i kręte uliczki, stare domy, liczne muzea i ukryte pośród gęstej zabudowy prawosławne świątynie. Na szczególną uwagę zasługuje słynna, XIX – wieczna Katedra Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, która jest główną świątynią Greckiego Kościoła Prawosławnego i do budowy której użyto budulca pochodzącego z 72 zabytkowych świątyń bizantyjskich. W Katedrze na przestrzeni lat miały miejsce najważniejsze uroczystości państwowe, w tym koronacje i pogrzeby władców greckich.

Naszą wyprawę po śladach greckiej historii, zakończymy przy Starym Pałacu Królewskim a obecnie Greckim Parlamencie, gdzie zobaczymy jedyną w swoim rodzaju zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Mamy nadzieję, że pokażemy Państwu Ateny z różnych perspektyw; od historycznej, kulturowej po gastronomiczną. Postaramy się ożywić  w Waszej wyobraźni Ateny starożytne, średniowieczne czy za czasów okupacji tureckiej, spróbujemy pomóc w poznaniu  i zrozumieniu  współczesnych z ich wszystkimi blaskami i cieniami. Opowiemy Wam o chwilach chwały ale i o upadkach, o wojnach i czasach pokoju i rozkwitu, jednym zdaniem chcemy byście poznali życie tego pięknego miasta we wszystkich jego aspektach na przestrzeni wieków.

Program wycieczki

Start ze stacji metra Acropolis Ateny

Świątynia Zeusa Olimpijskiego

Największa świątynia w Grecji i - jak wyraził się rzymski historyk Liwiusz - „Jedyna świątynia na ziemi prawdziwie wyrażająca wielkość boga", zbudowana została przez cesarza Hadriana w 131 r. n.e., ok. 700 lat po postawieniu jej fundamentów przez tyrana Pizystrata.

Punkt 2

Łuk Hadriana

Łuk Hadriana to łuk triumfalny Ten wysoki na 18 m łuk wybudowany został prawdopodobnie z okazji przybycia do Aten cesarza Hadriana na otwarcie świątyni Zeusa Olimpijskiego.

Punkt 3

Pomnik Lizykratesa

Jedyny zachowany w miejscu postawienia pomnik starożytny. Ustawiony w Atenach w 334 p.n.e. dla upamiętnienia zwycięstwa chóru sponsorowanego przez Lizykratesa.

Punkt 4

Teatr Dionizosa

Najsłynniejszy teatr grecki. Został wybudowany w Atenach u stóp Akropolu. Tutaj starożytni Grecy czcili Dionizosa, organizując co roku agony teatralne.

Punkt 5

Asklepiejon

Do Asklepiejonu chorzy i pielgrzymi przybywali jedynie po zmierzchu, wierzono, iż spędzenie nocy wewnątrz sanktuarium sprzyjało pojawieniu się Asklepiosa w snach; oddalał on cierpienia i słabości, powodował cudowne uzdrowienia dzięki szczególnej atmosferze miejsca i autosugestii.

Punkt 6

Odeon Heroda Attyka

Wykuty w skale Odeon - czyli teatr muzyczny - to budowla z poł. II w., powstała na zlecenie Heroda Attyka – rzymskiego polityka i męża stanu, a także archonta w Atenach i wykładowcy w ateńskiej szkole sofistów.

Punkt 7

Akropol

W całej Grecji jest tylko jeden akropol, który zasługuje na to, by być pisanym wielką literą – jest nim właśnie Akropol w Atenach, stanowił on najważniejszy w całej Helladzie ośrodek kultu religijnego z takimi świątyniami jak Partenon, Erechtejon czy Świątynia Ateny Nike.

Punkt 8

Areopag

Areopag jest często obecny w greckich mitach i greckiej historii. Jak mówią mity, to właśnie tutaj za zabójstwo miał być sądzony Ares i Orestes. Ares zabił syna Posejdona, natomiast Orestes – swoją matkę Klitajmestrę. W obu przypadkach sądzeni zostali uniewinnieni.

Punkt 9

Biblioteka Hadriana

Była najwspanialszym dziełem i wkładem w kulturę grecką cesarza Hadriana. Pokoje z kolorowymi sufitami, ściany z alabastru, nisze z posągami. W takim to otoczeniu przebywały książki. Nie tylko książki historyczne i literackie ale także archiwa miasta i zbiory z Biblioteki Aleksandryjskiej.

Punkt 10

Agora Rzymska

Agora Rzymska została założona przez Juliusza Cezara i Oktawiana Augusta i miała stanowić przedłużenie Agory Greckiej. Najlepiej zachowanym obiektem na terenie Agory Rzymskiej jest Wieża Wiatrów, która w starożytności pełniła funkcję zegara słonecznego, zegara wodnego, kompasu i wiatrowskazu.

Punkt 11

Plaka

Historyczna dzielnica Aten, położona u podnóża Akropolu. Jeden z najbardziej malowniczych rejonów Aten i można tu przez chwilę poczuć atmosferę XIX -wiecznego miasta, w którym krzyżowały się wpływy muzułmańskiej Turcji i prawosławnej kultury Grecji.

Punkt 12

Katedra Zwiastowania Najświętszej Marii Panny

W tej trójnawowej bazylice ozdobionej piękną kopułą mają miejsce wszelkie ważne, związane z miastem uroczystości kościelne.

Zakończenie

Parlament

Budynek Greckiego Parlamentu w swoim pierwotnym zamyśle służył jako pałac króla Ottona - pierwszego króla Grecji. Zniszczony przez pożary i opuszczony przez rodzinę królewską dopiero po wielu latach zmienił swoją pierwotną funkcję.

Wycieczka odbywa się codziennie, gdy zbierze się właściwa liczba chętnych osób. Prosimy o wcześniejszy kontakt mailowy (ateny@magictours.pl) lub telefoniczny (+48 660 487 900). 

  • Historia Aten
  • Kim był Hadrian i co zrobił dla Aten
  • Teatr Dionizosa i agony teatralne
  • Kto i dlaczego chodził do teatru
  • Jak leczono w starożytności
  • Komu poświęcony był i kiedy powstał Odeon Heroda Attyka
  • Kim był i co zrobił dla Grecji Herod Attyk
  • Budowa i odbudowa Akropolu
  • Kim był Perykles
  • Złoty wiek Aten
  • Kto i kiedy zniszczył Akropol
  • Historia Świętego wzgórza
  • Dzieje świątyń na Akropolu
  • Święta religijne starożytnych Greków
  • Mity greckie
  • Igrzyska Panatenajskie
  • Kiedy i dlaczego powstał Stadion Panatenajski
  • Jaką funkcję spełniało wzgórze Aresa
  • Wizyta świętego Pawła w Atenach
  • Dzień z życia Ateńczyka
  • Funkcje Agory Greckiej
  • Kiedy i dlaczego powstała Agora Rzymska
  • Jaką rolę pełniła Wieża Wiatrów na agorze
  • Meczet Zwycięzców i jego historia
  • Krótki żywot Biblioteki Hadriana
  • Monastiraki i Plaka – opowieści o starych dzielnicach Aten
  • Prawosławie w Grecji
  • Parlament, jego znaczenie kiedyś i dziś
  • Powstanie przeciwko Turkom
  • Skąd się w Grecji wziął król
  • aparat fotograficzny,
  • kamerę,
  • suchy prowiant i napoje,
  • wygodne obuwie do chodzenia (buty z twardą podeszwą),
  • nakrycie głowy,
  • krem ochronny z filtrem,
  • okulary przeciwsłoneczne,
  • leki na chorobę lokomocyjną,
  • gotówkę na bilety wstępów do zwiedzanych obiektów, lunch i ewentualny zakup pamiątek

Oferta specjalna dla grup, firm i szkół. Możliwość negocjacji ceny i dostosowania oferty.

Zapytaj o szczegóły

CENNIK

DOROŚLI

55€

DZIECI 2-12 LAT

0€

DZIECI DO 2 LAT

0€

Cena obejmuje

  • Opiekę polskojęzycznego pilota/przewodnika
  • Licencjonowanego przewodnika na stanowiskach archeologicznych
  • Ubezpieczenie OC

Cena nie obejmuje

POZOSTAŁE WYCIECZKI

null
ATENY TU I TERAZ
MAGIA WSPÓŁCZESNYCH ATEN
POZNAJ PROGRAM
null
ARGOLIDA
PODRÓŻ DO ŹRÓDEŁ
POZNAJ PROGRAM

PORADNIK

ateny@magictours.pl
+ 30 698 49 528 13
+48 660 487 900

ZADAJ PYTANIE LUB DOKONAJ REZERWACJI

Jeśli dokonujesz rezerwacji prosimy o podanie:

  • nazwy wycieczki, preferowanego terminu wycieczki
  • planowanych dat pobytu w Atenach
  • miejscowości pobytu, nazwy hotelu – miejsca zakwaterowania
  • liczby uczestników dorosłych, dzieci w wieku 2-12 lat oraz liczby dzieci do 2 roku życia
  • numeru telefonu aktywnego podczas pobytu w Grecji





    O firmie

    Kontakt

    Copyright © 2017-2019 Ateny Magic Tours